DamerKlubbnyheterKlubbtävlingar

Midsommardansen – 72 par deltog

OAuthException: (#10) To use 'Page Public Content Access', your use of this endpoint must be reviewed and approved by Facebook. To submit this 'Page Public Content Access' feature for review please read our documentation on reviewable features: https://developers.facebook.com/docs/apps/review.

Midsommardansen – Midsommardagen

Tävlingssponsor var PiratReklam och det var nog rekorddeltagande med 72 par. Det blev också rekord vad avsåg resultat med mycket höga poång på en bana i toppklass, som uppskattades av både medlemmar och gäster. Vinnarna hade 49 poäng och tvåan 47 poäng, 3 och 4 hade 43 poäng och 5-10 hade 41 poäng! Det var rekord i både deltagare och poäng.

Birgitta Eriksson hälsade välkommen tillsammans med dagens sponsor PiratReklam – www.piratreklam.seAnneli Kastås och Sven Kastås, som bjöd på ett mycket fint prisbord. Damkommittén bjöd på frukt före tävlingen. Tävlingsresultat sköttes av Madeleine Malinen och Jan Malinen. Shotgunstart kl 13 och efter drygt 5 timmar hade alla kommit runt och då bjöds det på jordgubbar och vispgrädde på Murres Golfkrog (Nyköpings GK).

Tack alla som arrangerar denna fina och mycket uppskattade tävling! Bakom kameran fanns Fotograf Tomas Kihlman (som också spelade).

Gunnel Thunström

Vinnare

Vinnare – Inger Fernqvist och Håkan Lindqvist, 49 p

Fjörde plats
4a – Minna Utto och Anders Endahl, 43 p
Andra plats
2a – Lisabeth Björk, Jönåkers GK och Leo Flisell, 47 p
Tredje plats
3a – Lena Herrlin och Ralp Lidbom 43 p

Fotograf Tomas Kihlman

Tryck på fotona så visas de med text och i större format.

 

Plac. Namn Klubb Klass SHCP Tot.res Särskilj
1 I Fernqvist/H Lindqvist GS-klassen 25,0 49
1 Inger Fernqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 49
1 Håkan Lindqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 49
2 L Flisell/L Björk GS-klassen 21,0 47
2 Lisabeth Björk Salems Golfklubb GS-klassen 47
2 Leo Flisell Nyköpings Golfklubb GS-klassen 47
3 L Herrlin/R Lidberg GS-klassen 14,0 43
3 Lena Herrlin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 43
3 Ralph Lidberg Nyköpings Golfklubb GS-klassen 43
4 M Uitto/A Endahl GS-klassen 21,0 43 SHC
4 Anders Endahl Nyköpings Golfklubb GS-klassen 43
4 Minna Uitto Nyköpings Golfklubb GS-klassen 43
5 C Rost-Grinell/T Kihlman GS-klassen 19,0 41
5 Caroline Rost-Grinell Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
5 Tomas Kihlman Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
6 M Halth/R Axelsson GS-klassen 20,0 41 SHC
6 Robert Axelsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
6 Maj Halth Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
7 S Preimer/T Eriksson GS-klassen 21,0 41 SHC
7 Solveig Preimer Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
7 Thomas Eriksson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
8 C Hörnfeldt/B Åkvist GS-klassen 21,0 41 S 9
8 Christina Hörnfeldt Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
8 Bengt Åkvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
9 G Thunström/B Grinell GS-klassen 24,0 41 SHC
9 Bengt Grinell Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
9 Gunnel Thunström Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
10 B Nylund/N Duseng GS-klassen 28,0 41 SHC
10 Britta Nylund Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
10 Nils-Erik Duseng Nyköpings Golfklubb GS-klassen 41
11 J Pettersson/A Karlsson GS-klassen 18,0 40
11 Jonas Pettersson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
11 Annelie Karlsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
12 M Olofsson/J Olofsson GS-klassen 19,0 40 SHC
12 Johan Olofsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
12 Margaretha Olofsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
13 M Jacobsson/C Pettersson GS-klassen 20,0 40 SHC
13 Claes Pettersson HaningeStrand Golfklubb GS-klassen 40
13 Maud Jacobsson HaningeStrand Golfklubb GS-klassen 40
14 S Billnert/S Skuthälla GS-klassen 28,0 40 SHC
14 Susanne Billnert Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
14 Stefan Skuthälla Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
15 E Dalin-Alexandersson/U Jansson GS-klassen 28,0 40 S 9
15 Ulf Jansson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
15 Eva Dalin-Alexandersson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
16 R Caspary/A Sundqvist GS-klassen 33,0 40 SHC
16 Annika Sundqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
16 Richard Caspary Nyköpings Golfklubb GS-klassen 40
17 A Lundin/R Axelsson GS-klassen 6,0 39
17 Anna Lundin Ågesta Golfklubb GS-klassen 39
17 Roland Axelsson Jönåkers Golfklubb GS-klassen 39
18 A Nilsson/I Carlsson GS-klassen 14,0 39 SHC
18 Annette Nilsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
18 Ingvar Carlsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
19 B Watson/J Karlsson GS-klassen 23,0 39 SHC
19 Blaise Watson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
19 Johanna Karlsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
20 B Löfving/S Andersson GS-klassen 24,0 39 SHC
20 Birgitta Löfving Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
20 Stig Andersson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
21 G Persson/M Thalén GS-klassen 26,0 39 SHC
21 Göran Persson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
21 Monica Thalén Nyköpings Golfklubb GS-klassen 39
22 E Roxentjärn/L Halth GS-klassen 14,0 38
22 Eva Roxentjärn Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
22 Leif Halth Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
23 K Lundell/W Alm GS-klassen 21,0 38 SHC
23 Wivianne Alm Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
23 Krister Lundell Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
24 M Lindqvist/C Fernqvist GS-klassen 23,0 38 SHC
24 Curth Fernqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
24 May Lindqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
25 K Lundell/G Alm GS-klassen 24,0 38 SHC
25 Kerstin Lundell Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
25 Göran Alm Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
26 O Holmberg/I Schönhult GS-klassen 26,0 38 SHC
26 Owe Holmberg Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
26 Ingalill Schönhult Örebro City Golf & Country Club GS-klassen 38
27 E Asthage/R Åkerman GS-klassen 28,0 38 SHC
27 Rolf Åkerman Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
27 Eva Asthage Nyköpings Golfklubb GS-klassen 38
28 A Axelsson/U Harlin GS-klassen 13,0 37
28 Annelie Axelsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 37
28 Ulf Harlin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 37
29 P Holmdahl/M Andersson GS-klassen 12,0 36
29 Peter Holmdahl Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
29 Mari Andersson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
30 K Olofsson/R Olofsson GS-klassen 19,0 36 SHC
30 Roland Olofsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
30 Karin Olofsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
31 M Westin/M Madsen GS-klassen 20,0 36 SHC
31 Michael Madsen Ågesta Golfklubb GS-klassen 36
31 Marianne Westin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
32 R Nordvall/W Fernqvist GS-klassen 27,0 36 SHC
32 Weronica Fernqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
32 Roger Nordvall Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
33 I Eriksson/B Preimer GS-klassen 30,0 36 SHC
33 Bengt Preimer Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
33 Inger Eriksson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 36
34 T Blomqvist/A König GS-klassen 11,0 35
34 Theres Blomqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
34 Anders König Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
35 S Borg/J Malinen GS-klassen 12,0 35 SHC
35 Susann Borg Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
35 Jan Malinen Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
36 A Åkerman/Å Sjöström GS-klassen 19,0 35 SHC
36 Åke Sjöström Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
36 Annika Åkerman Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
37 P Eriksson/H Primetta GS-klassen 19,0 35 S 9
37 Henri Primetta Ågesta Golfklubb GS-klassen 35
37 Pernilla Eriksson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
38 N Johansson/I Sandberg Andersson GS-klassen 21,0 35 SHC
38 Nils Johansson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
38 Inger Sandberg Andersson Gripsholms Golfklubb GS-klassen 35
39 I Nilsson/K Nilsson GS-klassen 33,0 35 SHC
39 Inga-Lill Nilsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 35
39 Kurt Nilsson Jönåkers Golfklubb GS-klassen 35
40 G Löfving/S Altéus GS-klassen 16,0 34
40 Sara Altéus Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
40 Gustav Löfving Bryttsätter Golfklubb GS-klassen 34
41 E Åfors/M von Zweigbergk GS-klassen 17,0 34 SHC
41 Elisabet Åfors Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
41 Mikael von Zweigbergk Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
42 I Näsholm/S Löfving GS-klassen 17,0 34 S 9
42 Stig-Arne Löfving Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
42 Ingrid Näsholm Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
43 C Isaksson/B Eriksson GS-klassen 23,0 34 SHC
43 Christer Isaksson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
43 Birgitta Eriksson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
44 L Billnert/A Skuthälla GS-klassen 23,0 34 S 9
44 Lars Billnert Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
44 Annette Skuthälla Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
45 E Ling Sehlin/K Hoffman GS-klassen 24,0 34 SHC
45 Kjell Hoffman Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
45 Evy Ling Sehlin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 34
46 N Jacobsson/K Arfwidsson GS-klassen 13,0 33
46 Niklas Jacobsson HaningeStrand Golfklubb GS-klassen 33
46 Karin Arfwidsson HaningeStrand Golfklubb GS-klassen 33
47 M Tenne/M Löfving GS-klassen 17,0 33 SHC
47 Mårten Tenne Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
47 Manuela Löfving Bryttsätter Golfklubb GS-klassen 33
48 K Åkvist/F Bergström GS-klassen 18,0 33 SHC
48 Kerstin Åkvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
48 Folke Bergström Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
49 R Eng/H Adolfsson GS-klassen 23,0 33 SHC
49 Helena Adolfsson Jönåkers Golfklubb GS-klassen 33
49 Robert Eng Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
50 Y Alkelind/S Kastås GS-klassen 24,0 33 SHC
50 Yvette Alkelind Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
50 Sven Kastås Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
51 P Thalén/D Lundstedt Persson GS-klassen 29,0 33 SHC
51 Peter Thalén Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
51 Ditte Lundstedt Persson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 33
52 J Lindh/A Kastås GS-klassen 14,0 32
52 Anneli Kastås Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
52 Jan Lindh Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
53 M Malinen/A Borg GS-klassen 15,0 32 SHC
53 Anders Borg Jönåkers Golfklubb GS-klassen 32
53 Madeleine Malinen Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
54 A Lindblom/U Herrlin GS-klassen 16,0 32 SHC
54 Annika Lindblom Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
54 Ulf Herrlin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
55 R Åkvist/K Harlin GS-klassen 16,0 32 S 9
55 Rolf Åkvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
55 Katja Harlin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
56 K Åkvist/L Eriksson GS-klassen 17,0 32 SHC
56 Lenny Eriksson Örebro City Golf & Country Club GS-klassen 32
56 Karin Åkvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
57 E Ymsjö Sjögren/H Flisell GS-klassen 19,0 32 SHC
57 Elisabeth Ymsjö Sjögren Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
57 Henry Flisell Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
58 A Ailm/G Pudas GS-klassen 29,0 32 SHC
58 Göte Pudas Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
58 Anita Ailm Nyköpings Golfklubb GS-klassen 32
59 A Schiller/H Nordenskjöld GS-klassen 16,0 31
59 Anneli Schiller Nyköpings Golfklubb GS-klassen 31
59 Henrik Nordenskjöld Nyköpings Golfklubb GS-klassen 31
60 G Andersson/M Näsholm GS-klassen 22,0 31 SHC
60 Mats Näsholm Nyköpings Golfklubb GS-klassen 31
60 Gullwi Andersson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 31
61 B Nilsson/W Nilsson GS-klassen 26,0 31 SHC
61 Boo Nilsson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 31
61 Wiwi-Anne Nilsson Jönåkers Golfklubb GS-klassen 31
62 A Forsling Jansson/A Alexandersson GS-klassen 21,0 30
62 Arne Alexandersson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 30
62 Agneta Forsling Jansson Nyköpings Golfklubb GS-klassen 30
63 J Linder/Y Stegfeldt GS-klassen 23,0 29
63 Yvonne Stegfeldt Viksjö Golfklubb GS-klassen 29
63 John Linder Nyköpings Golfklubb GS-klassen 29
64 Å Andersson/E Fleetwood GS-klassen 25,0 29 SHC
64 Åke Andersson Gripsholms Golfklubb GS-klassen 29
64 Eva-Lena Fleetwood Nyköpings Golfklubb GS-klassen 29
65 J Nordvall/J Fernqvist GS-klassen 21,0 28
65 Jonas Fernqvist Nyköpings Golfklubb GS-klassen 28
65 Johanna Nordvall Nyköpings Golfklubb GS-klassen 28
66 A Norberg/H Lundqvist GS-klassen 20,0 27
66 Hans A Lundqvist Jönåkers Golfklubb GS-klassen 27
66 Annika Norberg Nyköpings Golfklubb GS-klassen 27
67 J Norberg/E Lundqvist GS-klassen 31,0 26
67 Ewa Lundqvist Jönåkers Golfklubb GS-klassen 26
67 Jan Norberg Nyköpings Golfklubb GS-klassen 26
68 K Aspemo/M von Zweigbergk GS-klassen 24,0 25
68 Marianne von Zweigbergk Nyköpings Golfklubb GS-klassen 25
68 Kent Aspemo Nyköpings Golfklubb GS-klassen 25
69 S Sehlin/K Hoffman GS-klassen 25,0 24
69 Katarina Hoffman Nyköpings Golfklubb GS-klassen 24
69 Stig Sehlin Nyköpings Golfklubb GS-klassen 24

« Tillbaka