_C8A3889 Gary Cosford_2015 jul_braNyhetsbrev från Klubbchefen

Bästa medlemmar!
Nu är verksamheten i full gång och vi har mycket spännande att se fram mot detta jubiléumsår, som vi ska fira extra.

Jubiléumsmiddag 16 juli

Jag inleder med att påminna om vår Jubiléumsmiddag på Sunlight Hotel på kvällen 16 juli kl 19.30 efter Sune Lindes tävling. Jubiléumsbiljetter finns att köpa i kansliet. 3-rätters middag. Pris 495 kr. Pris med dryckpaket 605 kr. Inbjudan – Jubileumsmiddag.

Jubiléumsveckans tävlingar – 11-16 juli

 • Måndag – Olle Hörnfeldts Minnestävling – med många roliga aktiviteter runtom
 • Tisdag – PQ Hjärnslaget Alzheimerfonden – Alan Harris. PQ Hjärnslaget – pdf. Nyhet! Texas Scramble i två klasser:

  • Herrklass – Sätt ihop ditt eget 4-mannalag.
  • Kass med minst 2 damer
  • TL och kansli hjälper till med lag om du vill spela. Det finns redan damer som söker herrar! Tävlingsledare är Gunnel Thunström – 070-743 24 85 – gunnel@thu.se
 • Onsdag – Herrgolfen – vanlig rutin
 • Torsdag – ICA-Golfen – Fullt
 • Fredag – Johnells Bästboll – Fullt
 • Lördag – Sune Lindes pokal – 18 hål på båda banorna. Klass B spelar på Västra banan och klass A och C på Östra banan
  • Efter tävlingen ses vi på Jubiléumsmiddagen på Sunlight!

Välgörenhet

Under Ärilaveckan har vi som vanligt aktiviteter för att samla in pengar till Cancer- och Alzheimerfonden. Ha gärna lite extra sedlar i beredskap! Nyköpings GK Affisch jubileumsveckan 2016 – PDF

Nya BusinessPartners

Vi hälsar flera nya Business Partners hjärtligt välkomna i vår verksamhet.

Senaste tävlingar

Vi deltar i många seriespel där en del rapporteras bl a på klubbens facebook. Veckotävlingar för seniorer, damer, herrar och juniorer spelas för fullt. Det finns också många rapporter av HIO/Eagle. Läs mer.

Nya SN-Golfen denna vecka 7-9 juli

SN-GolfenNya SN_golfen_utvald bild 2000 är lottad med 96 lag dvs 384 spelare en ökning med 70% jämfört med 2015. Första priset är en resa för fyra  personer till St Andrews med boende fyra nätter, transfers, golf i tre dagar och flyg. Utöver detta finns det mycket fina priser i finalen och alla finalister åker hem med en gåva av sponsorerna. Har du missat att anmäla ett lag. Ta kontakt med kansliet!

En ny spelform – Irish Rumble – som är i formatet bästboll för lag med fyra  personer. Hål 1-6 räknas ett resultat, hål 7-12 räknas två resultat, hål 13-17 räknas tre resultat, hål 18 – räknas alla fyra resultaten i laget. Läs mer

30-årsjubiléum – Söderbergs Gästabud Äkata makar/sambo

Söderbergs Gästabud – 30-årsjubiléum

Invigning av Klöverns nya fotgotgolfbana

När vi hade rangens dag hade vi också invigning av den nu ombyggda korthålsbanan så att den också en en 6-håls fotgolfbana (sparkas med fotboll). Kopparna är nu så stora att det går ned en fotboll och därmed är golfbollen lättare att få i hål för små barn när de spelar golf. Det var fotbollstjejer från BIS som invigde. Mikaela Holmborg lyckades med 19 slag, ett över banans par. Rekordet är nu slaget av vår junor Linus Hjerp som lyckades med 18 slag på en Green Eagle-träning.

Vi har Sveriges närmaste fotgolf – Klöverns Golf/Fotgolfbana

Golfboende

Golfboendet invigdes av 19 damer! De skrev ett trevligt tack på vår facebook och berömde allt! Info om husen. Den kommande veckan möbleras sista huset. Sedan börjar vi bygga altan till alla Trend 60 hus och göra markjusteringar. Vi har över 400 personer inbokade under 2016 innan sista huset är klart! Bokningsläget följer våra planer för 2016. Vi fick lyckönskningar från Skärgårdsbyggarna, som monterat husen.

Nu är vårt gästboende invigt av 19 damer

SN skrev en trevlig artikel om Golfkampens projekt – Tävling 5 aug

Artikel i SN om Golfkampen 5 augusti

Kommande aktiviteter

 • 2016-07-10 – KM Foursome
 • 2016-07-23 – KM Ålderskategorier
 • 2016-07-23 – KM Knattar
 • 2016-07-28 – Maggies damtävling. Fest efteråt i hennes trädgård hål 10 V.
 • 2016-07-29 – Sörmlandsutbytet hos oss
 • 2016-07-31 – Synsam Äkta Makar
 • 2016-08-05 – Golfkampen – Ett Slag för Cancerfonden
 • 2016-08-06–07 – KM herrar och pojkar – OBS! Även handicapklass
 • 2016-08-06–07 – KM damer och flickor – OBS! Även handicapklass

Mot 100 000 till Cancerfonden – Du är väl med i vår Golfkampsutmaning!

Gary Cosford utmanar alla på en Birdieutmaning på Herrgolfen. Det finns utmaningar som passar allas spelkapacitet.

Gary Cosford startade med en Birdieutmaning på Herrgolfen. Utmaningarna har utökats och det finns nu utmaningar som passar allas spelkapacitet. Vad sägs om 10 kr för en bogey?

När herrgolfen startade i år bestämde jag mig för att ge 50 kr till Cancerfonden i vår insamling som vi har startat i Golfkampen. Det har hunnit bli några 50-lappar. Idag blev det en Eagle och två birdies på herrgolfen. Summa  100 + 100 kr blir insättningen för dagen!

När jag startat Birdieutmaningen var det andra i Golfkampens projekt, som hakade på och nu finns dessa utmaningar:

Det finns inga krav kopplade till utmaningarna. Den som vill är med och betalar valfritt belopp. Du kan spela singeltävling, partävling eller sällskapsspel. Eller du kan skänka pengar utan att spela eller tävla! Du kan betala med betalkort, internetbank eller swish 070-743 24 85. Saldo idag 23 140 kr i vår väg mot 100 000 kr. Läs vår webbsida med utmaningarna.

Vårt konto hos Cancerfonden.

Golfkampen har också en egen tävling som spelas 5 aug på Nyköpings GK. Anmäl dig via tävlingskalendern eller www.golf.se. Hjärtligt välkommen!

Klubbchef Gary Cosford

Tidigare nyhetsbrev finns samlade på denna länk.


Tävlingsbryderi - Inga-Lill Nilsson och Johnells representantRegler – Nya golffilmer

Info om nya golffilmer som innehåller regelpåminnelser.

Bilden är från en tävling under Ärilaveckan när det blev problem med ett scorekort!

Greenfeesamarbete 2016

Vi håller på att knyta till oss flera klubbar som vill samverka kring förmånliga priser för våra medlemmar vid gästspel. En del anläggningar är redan klara: Jönåkers GK, Kiladalens GK, Norrköpings GK Landeryds GK,  Åre GK och Mauritsberg Slott & Golf. Fler kommer. Läs mer.

Golfkampen_2016_text_logo NykGK5 aug – Golfkampen – Nyköpings GK

Vi spelar Golfkampen fredag 5 augusti. Vi har inkorporerat tävlingen i Ett Slag för Cancerfonden, som är en av Svenska Golfförbundet sanktionerad tävling. Där finns också Olle Hörnfeldts minnestävling under Ärilaveckan. Målet är att samla in 100.000 kronor till cancerforskningen! Välkommen att engagera dig! Läs mer på webbsidan och facebooksidan.

Gräsroten 2016 – Stöd din golfklubb!

Registrera dig genom att trycka på knappen om Gräsroten!

Spelar du hos Svenska Spel? Genom att välja Nyköpings GK som din stödförening bidrar du till lite extra inkomster för oss under 2016! Läs mer

Dina kontaktuppgifter i min golf

Du kan uppdatera själv i Min Golf eller skicka ett mail till kansliet med en uppdatering kansli@nykopingsgk.se. Vi får en hel del returer på våra utskick och även en del brev i retur.

actoricon_facebookFacebooksidor – Gilla, kommentera och dela gärna

Nu är vi 1.528 som gillar vår Facebooksida!! Vill du få färsk info om allt kring klubbens verksamhet GILLAR du oss också!! Välj att ta emot alla inlägg. Det är också här du kan kommunicera direkt med klubben och göra inlägg och ställa frågor.

Markera att du vill ta emot ALLA inlägg när du GILLAR! Facebookgrupper – Gå med och hitta nya vänner

Veckoaktiviteter

 • Måndagar – Seniorgolf kl 9 Läs mer.
 • Måndagar – Golfkompis kl 18 – Läs mer.
 • Tisdag – Kom-Igång-Golf kl 17. Läs mer.
 • Onsdag – Herrgolfen – Läs mer.
 • Onsdag – Damgolf – Lottad start kl 9. Fri start hela dagen. Läs mer. Damernas Majors spelas på torsdagar.
 • Fredag – FredagsÖppet kl 16-18. Läs mer.
 • Lördag – söndag – Tävlingar

Fotograf Tomas Kihlman

Artikelbild: Kö till dasset under Midsommardansen!

Information angående Coronavirus covid-19

Råd och rekommendationer för Nyköpings Golfklubb