KlubbnyheterKlubbtävlingarvandringspris

3-Stadsmatchen – Nyköping – Västerås – Lidingö

3-Stadsmatchen – Nyköping – Västerås – Lidingö

_c8a7170-missbelaten-lennart

Missbelåten Lennart

Skulle Nyköpings GK lyckas att ta hem en inteckning i vandringspriset i år på hemmaplan när tävlingen hade 50-årsjubiléum? Det började med en klubbmatch mellan Lidingö GK och Örebro GK i början av 50-talet. Nyköpings GK kom med 1966 och då skapades 3-stadskampen med Nyköpings GK som tredje klubb. Örebro lämnade 2010 och Västerås kom in 2011.

Stadskampen startades av Expressen, och tidningen var representerad av Stig Hoffman, 80+ som deltog i årets tävling och var kapten för Lidingö GK. Han står i mitten på artikelbilden ovan. Kapten Ulf Jansson t v tog emot vandringspriset för denna jubléumstävling i år när vår klubb firar 65 år. T h Göran Eriksson, kapten för Västerås GK.

Spelformen är matchspel. 38 spelare deltog. Foursome dag ett.  Singelmatcher dag två.  Lördagen spelades fyra bollar mixed foursome och två herrbollar foursome. Söndagen spelades singelmatcher med fyra dambollar och åtta herrbollar. Nyköping vann årets  tävling övertygande med 27 poäng, Västerås 14 poäng och Lidingö 13 poäng.

Nyköpings GK vann 1993, 2002, 2010 och delad vinnare med Västerås 2013. Nästa år spelas Stadskampen på Lidingö GK.

_c8a7085

Nu börjar matchen snart….

_c8a7105

Taktiksnack vid puttinggreen på Nyköpings GK

_c8a7160-roger-fr-vasteras-min-boll

Roger från Västerås spelade i fotograf Tomas Kihlmans boll

_c8a7095

Är bollen i vattnet?

Vårt lag var taggade för revansch och alla gjorde sitt yttersta för vinst i år! Det vackra septembervädret med strålande sol och värme båda dagarna bidrog till en glad och trevlig samvaro på våra fina och välskötta golfbanor. Jag vill tacka alla spelare för fina insatser under helgen!

Det var en trevlig  sammankomst med middag på lördagskvällen på Sunlight.

Ulf Jansson, kapten Nyköpings GK

Fotograf Tomas Kihlman  var spelande fotograf

_c8a7099

Krister Lundell, Nyköpings GK, visar vägen

_c8a7103-manga

Färdigspelat för dagen vid klubbhuset.

_c8a7105

_c8a7104

_c8a7152-glad-dick-bjurhall-hal-12

Dick Bjurhäll, Nyköpings GK, hejar glatt.

_c8a7158-lennart-lidingo-bekymrad

Lennart från Lidingö verkar bekymrad

_c8a7166-ulf-jansson-med-segervittring

Lagledare Ulf Jansson, Nyköpings GK, känner segervittring

_c8a7177-levande-banguide

Levande banguide i form av Ulf Jansson, Nyköpings GK

_c8a7184-anna-lundin-langputt

Anna Lundin sätter en långputt för Nyköpings GK

_c8a7185-after-golf

After Golf på Murres Golfrestaurang

_c8a7194-marianne-lye-glad

Marianne Lye och kapten Ulf Jansson, Nyköpings GK, som samlar in resultat

_c8a7168
_c8a7172-vasterasdrive

Västeråsdrive

Laguppställningen för Nyköpings GK 2016

  • Hans och Marianne Lye
  • Mats och Ingrid Näsholm
  • Calle och Catharina Wikerman
  • Ulf Jansson och Anna Lundin
  • Arne Alexandersson och Dick Bjurhäll
  • Krister Lundell och Tomas Kihlman

Bakgrund till 3-Stadskampen finns på denna länk nedan.

3-Stadskampen – Matchspel

Fotograf Tomas Kihlman – 070-832 05 46

Information angående Coronavirus covid-19

Råd och rekommendationer för Nyköpings Golfklubb