DamerDamserienKlubbnyheterKlubbtävlingar

Damserien Södermanland – Avslutning

OAuthException: (#200) Missing Permissions

Damserien Södermanland – Avslutning

Damserien hade avslutning på Nyköpings GK i söndags 18 sep. 132 damer deltog. Alla som hade spelat minst en match i damserien var inbjudna. Tävlingen spelades som slaggolf i två klasser. Malin Karlsson har varit serieansvarig och hon förrättade också prisutdelningen. Grattis till violerna från Flens GK som vann damserien i år.

_c8a8130-aklass

A-klass – Vinnaren i mitten – Kristina Mellqvist, Marie Zylberstein och Anita Elenius Nyström

_c8a8122-bklass-vinnare-i-mitten

B-klass – Vinnaren i mitten – Eva Mårtensson, IngBritt Lindell, Barbro Norman

_c8a8132-basta-lag-jonaker

Det var också en klubblagtävling där tre spelare med bäst resultat oavsett klass utgjorde laget. Den tävlingen vann Jönåkers GK. Birgitta Högberg, Malin Karlsson, Britten Tholse.

_c8a8093-narmast-hal

Närmast hålvinnare

_c8a8139-nyk-gk

Nyköping GKs deltagare – Christine Edenborg, Yvette Alkelind, Kerstin Erdhage, Carina Sjöö, Ewa Rylander, Maj Halth och Anna Lundin.

_c8a8103-flen-serievinnare

Grattis till violerna från Flens GK, som vann serien i år.

Tryck på fotona så kan du bläddra i albumet. Bilderna visas med ev text och i större format.

Fotograf Tomas Kihlman

A-Klass

Plac. Namn Klubb Klass SHCP Tot.res Särskilj
1 Marie  Zylberstein Torshälla Golfklubb A klass 23 68
2 Kristina  Mellquist Eskilstuna Golfklubb A klass 12 69
3 Anita  Elenius-Nyström Vidbynäs Golf A klass 19 71
4 Anna  Lundin Ågesta Golfklubb A klass 3 72
5 Malin  Karlsson Jönåkers Golfklubb A klass 17 73 SHCP
6 Elisabeth  Qvarfordt Kallfors Golfklubb A klass 19 73 S9
7 Gisela  Andersson Nyköpings Golfklubb A klass 19 73 S9
8 Eva  Lundin Kallfors Golfklubb A klass 19 73 SHCP
9 Siv  Frögren Kallfors Golfklubb A klass 22 73 SHCP
10 Ann J  Davidsson Åda Golf & Country Club A klass 24 73
11 Katarina  Sundvisson Kallfors Golfklubb A klass 15 74 SHCP
12 Annelie  Jonsson Jönåkers Golfklubb A klass 17 74 SHCP
13 Lillian  Gille Grundel Strängnäs Golfklubb A klass 21 74
14 Mia  Sellgren Boström Flens Golfklubb A klass 19 75 SHCP
15 Gunlis  Sällström Eskilstuna Golfklubb A klass 20 75 SHCP
16 Maj  Halth Nyköpings Golfklubb A klass 22 75 SHCP
17 Camilla  Öberg Jönåkers Golfklubb A klass 23 75 S9
18 Lena  Hagelberg Flens Golfklubb A klass 23 75
19 Ann Charlotte  Arnell Mälarbadens Golfklubb A klass 14 76 SHCP
20 Ulla  Lagerstedt Kallfors Golfklubb A klass 15 76 S9
21 Hannele  Reiman Torshälla Golfklubb A klass 15 76 SHCP
22 Marianne  Halén Katrineholms Golfklubb A klass 17 76 SHCP
23 Ewa  Rylander Nyköpings Golfklubb A klass 21 76
24 Christina  Bergman Eskilstuna Golfklubb A klass 16 77 SHCP
25 Christel  Holm Vidbynäs Golf A klass 24 77
26 Mona  Källbäck Strängnäs Golfklubb A klass 15 78 SHCP
27 Mari  Leander Mälarbadens Golfklubb A klass 16 78 SHCP
28 Laila  Eklöf Katrineholms Golfklubb A klass 21 78 SHCP
29 Carina  Gustafsson Kallfors Golfklubb A klass 22 78 S9
30 Bibbi  Högbom Åda Golf & Country Club A klass 22 78
31 Lotta  Medin Castro Eskilstuna Golfklubb A klass 20 79 SHCP
32 Irene  Spångberg Flens Golfklubb A klass 22 79 SHCP
33 Benita  Fallström Stallarholmens Golfklubb A klass 24 79
34 Linda  Cypriansen Jönåkers Golfklubb A klass 13 80 SHCP
35 Marianne  Höglund Kallfors Golfklubb A klass 14 80 SHCP
36 Harriet  Bergström Mälarbadens Golfklubb A klass 18 80 S9
37 Paloma  Andia de la Torre Torshälla Golfklubb A klass 18 80 SHCP
38 Britt-Marie  Lindqvist Eskilstuna Golfklubb A klass 20 80 SHCP
39 Merja  Niemelä Mälarbadens Golfklubb A klass 24 80
40 Mari  Andersson Nyköpings Golfklubb A klass 20 81
41 Petra  Ålund Kallfors Golfklubb A klass 19 82 SHCP
42 Marja-Lena  Cederqvist Torshälla Golfklubb A klass 21 82 S9
43 Anki  Karlsson Vingåkers Golfklubb A klass 21 82 SHCP
44 Britt-Marie  Ekdahl Eskilstuna Golfklubb A klass 22 82 SHCP
45 Pia  Lindström Mälarbadens Golfklubb A klass 23 82 S9
46 Berith  Larsson Eskilstuna Golfklubb A klass 23 82 SHCP
47 Mona-Lisa  Halt Torshälla Golfklubb A klass 24 82
48 Hannele  Sjö Strängnäs Golfklubb A klass 23 83 S9
49 Annika  Gardevåg Stallarholmens Golfklubb A klass 23 83 S9
50 Lotta  Pettersén Vingåkers Golfklubb A klass 23 83
51 Barbro  Åman Strängnäs Golfklubb A klass 18 84 SHCP
52 Lena  Ihlström Kallfors Golfklubb A klass 20 84 SHCP
53 Wacharin  Persson Sriloy Åda Golf & Country Club A klass 23 84 SHCP
54 Eva  Svartengren Åda Golf & Country Club A klass 24 84
55 Emine  Sjögren Eskilstuna Golfklubb A klass 19 85 SHCP
56 Maria  Schönfeldt Vingåkers Golfklubb A klass 21 85 S9
57 Monica  Idström Katrineholms Golfklubb A klass 21 85 SHCP
58 Marie  Liedholm Eskilstuna Golfklubb A klass 22 85
59 Agneta  Wagneryd Flens Golfklubb A klass 17 86 SHCP
60 Birgitta  Lagerbäck Katrineholms Golfklubb A klass 24 86
61 Marianne  Segerlind Torshälla Golfklubb A klass 19 87 SHCP
62 Elisa  Camargo Kallfors Golfklubb A klass 23 87
63 Auri  Hirvikoski Torshälla Golfklubb A klass 16 88

B-Klass

Plac. Namn Klubb Klass SHCP Tot.res Särskilj
1 Ing-Britt  Lindell Åda Golf & Country Club B klass 31 68 SHCP
2 Eva  Mårtensson Kallfors Golfklubb B klass 32 68
3 Barbro  Norman Katrineholms Golfklubb B klass 28 69 S9
4 Birgitta  Högberg Jönåkers Golfklubb B klass 28 69
5 Britt-Marie  Tholse Jönåkers Golfklubb B klass 26 70
6 Britt  Fredriksson Katrineholms Golfklubb B klass 25 71 S9
7 Marika  Winsnes Vidbynäs Golf B klass 25 71 SHCP
8 Lotta  Martinsson Vidbynäs Golf B klass 30 71
9 Ewa-Christin  Bodin Mälarbadens GK B klass 26 72 S9
10 Kerstin  Pettersson Vidbynäs Golf B klass 26 72 S3
11 Anita  Brattlöf-Sedin Kallfors Golfklubb B klass 26 72 SHCP
12 Ellinor  Natanaelsson Gripsholms Golfklubb B klass 30 72
13 Birgit  Svensson Jönåkers Golfklubb B klass 26 73
14 Eva  Nygren Schyberger Gripsholms Golfklubb B klass 29 74
15 Gun  Mejman Vingåkers Golfklubb B klass 29 75 SHCP
16 Sonja  Kantonen Vingåkers Golfklubb B klass 31 75 SHCP
17 Britta  Höjvall Kallfors Golfklubb B klass 32 75 S9
18 Sonja  Storm Jönåkers Golfklubb B klass 32 75 SHCP
19 Helena  Lindén Katrineholms Golfklubb B klass 37 75
20 Ann  Granqvist Stigvert Nyköpings Golfklubb B klass 25 76 SHCP
21 Marita  Zunko Flens Golfklubb B klass 26 76 SHCP
22 Carina  Sjöö Nyköpings Golfklubb B klass 28 76
23 Agnetha  Edefuhr Kallfors Golfklubb B klass 33 77
24 Christina  Ekengren Katrineholms Golfklubb B klass 26 78 SHCP
25 Siw  Holth Vidbynäs Golf B klass 27 78 SHCP
26 Ulla B.  Eriksson Katrineholms Golfklubb B klass 28 78 SHCP
27 Lena  Karlsson Vidbynäs Golf B klass 30 78 S9
28 Marie  Augustsson Torshälla Golfklubb B klass 30 78 SHCP
29 Kerstin  Erdhage Nyköpings Golfklubb B klass 32 78 SHCP
30 Susanne  Torssander Vingåkers Golfklubb B klass 37 78
31 Åsa  Segerlind Mälarbadens Golfklubb B klass 25 79 SHCP
32 Kerstin  Björsell Flens Golfklubb B klass 26 79 SHCP
33 Inger  Bergkvist Eskilstuna Golfklubb B klass 27 79 SHCP
34 Birgitta  Hollén Åda Golf & Country Club B klass 28 79 SHCP
35 Kristina  Gardehall Katrineholms Golfklubb B klass 32 79 SHCP
36 Maria  Sturen Flens Golfklubb B klass 35 79
37 Ingrid  Lindström Vingåkers Golfklubb B klass 25 80 SHCP
38 Åsa  Plantin Katrineholms Golfklubb B klass 28 80 SHCP
39 Gunilla  Tonebrand Katrineholms Golfklubb B klass 30 80 S9
40 Majbritt  Jensen Jönåkers Golfklubb B klass 30 80 SHCP
41 Barbro  Öqvist Flens Golfklubb B klass 33 80
42 Ninni  Sjöman Strängnäs Golfklubb B klass 28 81 SHCP
43 Eva  Eiderbrant Vingåkers Golfklubb B klass 30 81 S9
44 Christine  Edenborg Nyköpings Golfklubb B klass 30 81 SHCP
45 Tuula  Sutinen Katrineholms Golfklubb B klass 31 81 SHCP
46 Monica  Falk Flens Golfklubb B klass 39 81
47 Susanne  Söderlund Stallarholmens Golfklubb B klass 26 82 SHCP
48 Birgitta  Ericsson Flens Golfklubb B klass 29 82 SHCP
49 Gunilla  Carlsson Katrineholms Golfklubb B klass 34 82
50 Agneta  Magnell Katrineholms Golfklubb B klass 27 83 SHCP
51 Ann-Katrin  Forsberg Torshälla Golfklubb B klass 29 83 SHCP
52 Anita  Ax Vidbynäs Golf B klass 30 83 SHCP
53 Maud  Sonnefeldt-Högstedt Stallarholmens Golfklubb B klass 33 83 SHCP
54 Berit  Löwegren Vingåkers Golfklubb B klass 39 83
55 Ingegärd  Engström Vidbynäs Golf B klass 26 84 SHCP
56 Mona  Skoglund Gripsholms Golfklubb B klass 32 84
57 Åsa  Åberg Vidbynäs Golf B klass 27 85 SHCP
58 Marianne  Haraldsson Åda Golf & Country Club B klass 28 85 SHCP
59 Anita  Petersson Gripsholms Golfklubb B klass 32 85 SHCP
60 Åsa  Johansson Mälarbadens Golfklubb B klass 34 85
61 Christina  Hjalmarsson Torshälla Golfklubb B klass 27 87 SHCP
62 Birgitta  Tidholm Vingåkers Golfklubb B klass 32 87
63 Yvette  Alkelind Nyköpings Golfklubb B klass 26 88
64 Margareta  Björk Stallarholmens Golfklubb B klass 25 90
65 Camilla  Jansson Mälarbadens Golfklubb B klass 30 91 S9
66 Sarah  Wägnert Sjökvist Mälarbadens Golfklubb B klass 30 91
67 Ingegerd  Nilsson Åda Golf & Country Club B klass 32 92
68 Marie  Nilsson Åda Golf & Country Club B klass 29 94
69 Nenne  Szabo Vingåkers Golfklubb B klass 30 95

Fotograf Tomas Kihlman

Information angående Coronavirus covid-19

Råd och rekommendationer för Nyköpings Golfklubb