_C8A3889 Gary Cosford_2015 jul_braNyhetsbrev från Klubbchefen

Bästa medlem! Nu har vi stängt banorna för säsongen!

Mot ny säsong 2017

I dagarna får du faktura för årsavgifter 2017. En del,  medlemsavgiften, förfaller till  betalning 30 november. Resterande förfaller till betalning 31 januari.

Vill du dela upp betalning av årsavgift finns en blankett om More Golf Mastercard med i utskicket. Information och förmåner kring More Golf Mastercard. Den tidigare autogirolösningen tas bort inför 2017. Läs mer om medlemskap.

Krögare till klubben

Klubbledningen har träffat fyra olika krögare, som har visat intresse för uppdraget hos oss. Det pågår en utvärdering utifrån olika kriterier. Förhoppningen är att en krögare är klar innan utgången av november.

Banorna – Skador och djur

Det blev ett plötsligt slut på grund av det kalla vädret och snön. Skadorna på hål 9 efter skadegörelse har lagats väl av personalen och bör inte synas så mycket inför 2017. Vi har haft flera besök av vildsvin på Östra banan den senaste tiden. Ruffarna på hål 12 och 15 har påverkats men personalen har lagat så gott det går just nu och vi följer utvecklingen noga. I övrigt har banpersonalen målmedvetet jobbat sig igenom en lista på fyra sidor över förbättringsåtgärder varav ca 60% redan är klara.

Bagskåp – Viktigt!

Vill hu ha ett bagskåp eller återlämna skåp? Kontakta kansliet under våra vinteröppettider tisdag-torsdag 09.00-12.00. Om du tar hem klubborna från skåpet under vintern, se till att skåpet är låst så ingen annan ”kapar” det inför 2017.

Business Partner – Nätverksträff 16 nov

Business Partner – Lunchträff 16 nov

Höstårsmöte tisdag 29 nov

Välkommen till klubbens höst/budgetårsmöte tisdag 29 november. Vi bjuder på kaffe och smörgås från 18.30. Ett bildspel rullar innan mötet börjar kl 19.00. Klubbmästare 2017 och pristagare i Juniorbarometern uppvaktas tillsammans med våra krögare Nino och Anni, som slutar. Kallelse m m finns i artikeln. Hjärtligt välkomna!

Kallelse – Höstårsmöte på Scandic Stora Hotellet Grand 29 nov

Priser att hämta på årsmötet – Klubbmästare

Damer: Malin Lundqvist, Junior Emma Andersson, och Hcp-klass Felicia Forsberg
Herrar: Niclas Rigbrandt, Junior Philip Andersson och Hcp-klass Gert-Inge Nilsson
Knattar: Linus Hjerp
KM Foursome: Tommy Hallén och Björn Antonsson
Ålderskategorier damer: D30 Anna Erixon,
Ålderskategorier herrar: H40 Christer Olin, H50 Johan Kedén, H60 Per Sundström, H70 Gert-Inge Nilsson. Läs mer om alla klubbmästare.

Priser att hämta på årsmötet – Juniorbarometern

Juniorbarometer – Priser 2016

Öppet Hus 30 nov

Vi har ett Öppet Hus onsdag 30 november på klubben kl 14-19. Alla som betalar avgiften på plats den dagen är med om utlottning av fina priser. Det blir en putt- och chiptävling, vi bjuder på glögg, shopen har öppet kl 14-19. Receptionen har öppet kl 9-19.

Öppet Hus på klubben 30 nov + Shop

Häng med Henric Singemo på golfresa till Gran Canaria

Golfresa mars 2017 med Henric Singemo

Blomgruppens Flitiga Lisor

I blomgruppen finns både kvinnor och män. De vill bli fler i gruppen. Ta chansen att träffa en trevlig grupp och delta i klubbens ideella arbete. Ta kontakt med Karin Appelqvist.

Blomgruppens flitiga Lisor

Senaste tävlingarna – Funktionärsgolfen

62 st kom till start när klubben bjöd in till Funktionärsgolf för personal, styrelse och alla som arbetat ideellt med tävlingar, i kommittér, grupper, varit starters, golfvärdar m fl. Anmäl gärna ditt intresse för något uppdrag 2017 till klubbchefen.

Funktionärsgolfen

Nyköpingskannan – Inbjudningstävling

Nyköpingskannan – Inbjudningstävling

Business Partner lunch med Skandia på Voyage 28 okt

Business Partner lunch med Skandia på Voyage 28 okt

Damserien – Sammanfattning 2016

Damserien – Sammanfattning 2016

Från Ekensberg till Ärilla – Bildspel – 65-årsjubiléum

Från Ekensberg till Ärilla – Bildspel – 65-årsjubiléum

Välkommen den 30 november på Öppet Hus på klubben 14-19!
Klubbchef Gary Cosford

Tidigare nyhetsbrev finns samlade på denna länk.

_C8A7282 Livingroom

En interiör från våra friliggande hus för er som inte hunnit vara inne i dem.

Information och boka boende hos oss. De som bott denna säsong bokar nu 2017! Det är det bästa betyget med gäster som kommer tillbaka. Bildspel från parhusen.

banner-boka-boende-980x120


Gräsroten – Stöd din golfklubb!

Registrera dig genom att trycka på knappen om Gräsroten!

48 st medlemmar hade valt Nyköpings GK som stödförening och vi fick därmed 3.446 kr 2016. Spelar du hos Svenska Spel? Genom att välja Nyköpings GK som din stödförening bidrar du till lite extra inkomster för oss! Läs mer.

Regler – Nya golffilmer

Info om nya golffilmer som innehåller regelpåminnelser.

Dina kontaktuppgifter i min golf

Du kan uppdatera själv i Min Golf eller skicka ett mail till kansliet med en uppdatering kansli@nykopingsgk.se. Vi får en hel del returer på våra mailutskick och även en del brev i retur.

actoricon_facebookFacebooksidor – Gilla, kommentera och dela gärna

Nu är vi 1.631 som gillar vår Facebooksida!! Vill du få färsk info om allt kring klubbens verksamhet GILLAR du oss också!! Välj att ta emot alla inlägg. Det är också här du kan kommunicera direkt med klubben, göra inlägg och ställa frågor.

Markera att du vill ta emot ALLA inlägg när du GILLAR! Facebookgrupper – Gå med och hitta nya vänner
gladjeskutt-karin-appelqvist

Glädjeskutt av Karin Appelqvist

Veckoaktiviteter

 

Fotograf Tomas Kihlman
Artikelbilden tagen under Ärila Masters.

 

banner-boka-boende-980x120